istraživanja
REGIONALNI PROSTORNI PLAN PODRUČJA KOLUBARSKOG OKRUGA
|
|
Jedno od osnovnih uporišta
Prostornog plana odnosi se na štednju, racionalno korišćenje i zaštitu prirodnih resursa, naročito deficitarnih i strateški značajnih za razvoj i kvalitet življenja. Ukupan bilans vodnih resursa, kao i njihov prostorni i vremenski razmeštaj zahteva izuzetno pažljivo korišćenje i u potpunosti obezbedjen sistem zaštite od zagadjenja i neplanskog korišćenja. Medju prioritetnim opredeljenjima ovog plana je zaštita poljoprivrednog zemljišta, a naročito striktno ograničavanje pretvaranja zemljišta I-IV bonitetne klase u nepoljoprivredne namene, kao i očuvanje kvaliteta i prirodne plodnosti zemljišta. Isti značaj pridaje se pošumljavanju, obnavljanju i poboljšanju kvaliteta šuma. Planom se uspostavljaju osnove za efikasniju kontrolu korišćenja i uredjenja gradjevinskog zemljišta i utvrdjuju norme i preporuke za izgradnju i komunalno opremanje naselja. Radi blagovremenog rezervisanja prostora za racionalnu izgradnju i korišćenje objekata/područja od javnog interesa,
utvrdjuju se režimi korišćenja i zaštite prostora koridora planiranih infrastrukturnih sistema, područja eksploatacije energetskih resursa i mineralnih sirovina, slivnih područja i prostora za izgradnju planiranih vodoakumulacija, kao i prostora zaštićenih prirodnih i nepokretnih kulturnih dobara.
Težište je i na unapredjenju i zaštiti životne sredine, zaštiti i promociji vredne prirodne baštine i očuvanju većih područja posebne namene sa prirodnim vrednostima od značaja za biodiverzitet i kvalitet životne sredine. U domenu zaštite i promocije kulturno-istorijskog nasledja, zalaganje je za promenu dosadašnje prakse koju je karakterisala regionalna relativizacija, zanemarivanje odnosa prema okruženju u merama zaštite spomenika i sužen izbor u odnosu na istorijske periode i vrste, nasledja.
Za ostvarivanje Prostornog plana, neophodno je preduzimanje aktivnosti i akcija na i van planskog područja, prioritetno u pravcu:
1. aktivnosti vezanih za upravljanje prostornim i ukupnim razvojem područja;
2. unapredjenja informatičke osnove, kao preduslova za praćenje, kontrolu i ocenjivanje sprovodjenja planskih rešenja, i
3. koordinacije i uspostavljanja odgovarajuće saradnje izmedju nacionalnog, (sub)regionalnog i lokalnog nivoa u sprovodjenju planskih odluka.