prva strana

Subota, 27. April 2024.

Revija KOLUBARA - Decembar 2003 > izbor

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

mediji

izbor

kultura

pisma

prošlost

kalendar

dodatak

revija +

arhiva

impresum

pretraga

Ljuba drugi put

(Dani - Subotica, 12. novembar 2003)

Promocija dve velike monografije prošle subote u Likovnom susretu priuštila je Subotičanima još jedan neposredan susret nakon otvaranja izložbe sa velikim Ljubom, slikarom svetskog glasa. Prateći standarde grada svetlosti ova izložba nas već mesec dana drži u atmosferi očigledno svetskoj ali i očigledno podalje od domaćih priredbi sličnog profila. Na stotine posetilaca iz čitave zemlje i inostranstva, koji su svakodnevno pohodili Rajhlovu palatu i družili se sa Ljubinim slikama, mogli su ovaj ugođaj upotpuniti pratećim izložbenim materijalom. Vredne monografije, knjige, pozivnice, posteri već su u mnogim institucijama i domovima.

(Foto: Dušan Jovanović)

Ne pamti naš grad ovakav profesionalizam u službi pre svega posetioca kojem je omogućeno da spokojno i u bilo koje doba dana i bilo kog dana uživa u slikarovim delima nastalim za poslednjih 50 godina. To je samo jedna od značajki ove izložbe koja svoj život nije okončala nakon njenog otvaranja već ga je pojačanom dinamikom nastavila, omogućujući mnogima da je nebrojeno puta obilaze.

Sve ono što je medijski pratilo ovaj kulturni događaj ne samo u Subotici već i u drugim kulturnim centrima sigurno je doprinelo da se naš grad popne na zavidnu lestvicu likovnog grafikona. Evo nakon mesec dana Ljuba Popović je ponovo sa nama na promociji dve monografije, obe pod njegovim imenom, autora Sarana Aleksandrijana iz Pariza te Milenka Radovića iz Valjeva i naše Marije Šimoković. I ponovo je Likovni susret bio pun i prepun posetilaca baš kao i na otvaranju, sa mnogo znanih ali i neznanih lica, sa mnogo kamera, fotoaparata, novinara, kritičara, istoričara umetnosti, ljubitelja likovnog stvaralaštva i mnogo znatiželjnika možda inficiranih upravo ovom izložbom.

Obe monografije su na svetskom nivou i u obe je Agencija „Valjevac” kao izdavač ugradila mnogo toga vrednog. Veliki broj reprodukcija u boji sa pratećom teksturom i dokumentarnom fotografijom čini monografije vrednim da pruže celovitu priču o velikom slikaru. Tiskanje mnogih posetilaca pred „Ženom tame” otklonila je razgovor eks katedra i od samog početka druženja uspostavila neophodnu neposrednost koja nam je Ljubu samo još više približila. I njegovi sagovornici doprineli su prijatnoj i ležernoj atmosferi ovog nezaboravnog druženja. O umetniku su govorili Zoltan Vida, čija zasluga što se izložba dogodila je poprilična, potom Momo Pavlović, istoričar umetnosti čija upornost uz Zoltanovu u ovom još uvek anemičnom vremenu zadivljuje, Novica Milić publicista, Milenko Radović književnik i Nikola Kurovac istoričar umetnosti.

Neposrednost kojom je slikar komunicirao sa mnogobrojnim sagovornicima otkrila nam je običnog čoveka naših prostora i velikog umetnika svetskih galerija. Donoseći nove vetrove ova Ljubina retrospektivna izložba sve nas je naterala da bar za nijansu promenimo sopstveni odnos prema kulturi. Braneći upravo tu promenu koja nam nesumnjivo evo tabana put ka razvijenom svetu ponadajmo se da će nam druženje sa Ljubinim slikama i narednih mesec dana omogućiti ne iluziju već opipljivu svetlost njegove „Žene tame”, kako to reče Moma Pavlović.