Mart 2003
broj 107
rubrika pisma


Valjevo je jedanaesto

U Reviji "Kolubara", februar 2003, objavljen je dodatak o popisu stanovništva iz 2002. godine. Iz samog naslova se saznaje da je Valjevo, prema tom popisu, trinaesti grad po veličini u Srbiji, što ne odgovara istini. Ovaj grad je, prema podacima iz prošlogodišnjeg popisa stanovništva, po veličini na jedanaestom mestu. Sastavljač dodatka je nekim od navedenih gradova dodavao stanovnike iz drugih, najčešće bližih naselja, bilo da su u pitanju seoska ili gradska naselja. Pođimo redom:

Užice se našlo ispred Valjeva sa svojih 55.025 stanovnika iako je Sevojno posebno popisano kao posebno gradsko naselje od 7.438 stanovnika. Ova dva gradska naselja razdvaja povisoko brdo na kome se na jednom delu nalazi užičko gradsko groblje. Tako je sa zbirom (Užice 55.025 i Sevojno 7.438) Užice izbilo ispred Valjeva, što ne priznaju ni statistički propisi a ni sama logika jer su to dva gradska naselja.

I Kraljevo je stavljeno ispred Valjeva mada ima samo 57.761 stanovnika a preostalo, do 63.242, su stanovnici gradskih naselja: Ribnice (2.746) i Mataruške Banje (2.735).

Subotica je zastupljena sa 107.139 stanovnika, mada po popisu ima 99.471 stanovnika. Kad se Subotici dodaju stanovnici Palića kao posebno gradsko naselje i takav se popis posebno i vrši (7.668) ona tek tada ima onoliko koliko je navedeno u dodatku.

Slične greške su napravljene i kod iznošenja podataka koji se odnose na Leskovac, Suboticu, Pančevo i Novi Sad. Stoji da Novi Sad ima 234.181 stanovnika a tačno je da ima 190.602 stanovnika. Novom Sadu su dodati stanovnici Petrovaradina (13.917), Sremske Kamenice (11.140) i Futoga (18.492).

Stevan J. Apostolović, Beograd

Novac kralja Uroša

Politika u broju od 5. februara donela je napis objavljen istog dana 1928. godine. Piše o nalaženju jednog ćupa 1928. godine punog novca kralja Uroša. Radnici, koji su radili na pruzi Kragujevac – Kraljevo – Raška, otkopali su ćup, čiji je sadržaj pregledao jedan stručnjak iz Kragujevca i utvrdio da je to novac kralja Uroša.

Moj otac Živorad Vujić, u to vreme u ortakluku sa Perom Petkovićem, mlinarom iz Valjeva i Perinim zetom Stanojlom Veličkovićem, inženjerom i vlasnikom jedne velike građevinske firme, radio je na poslovima podizanja pruge kod sela Vitanovca, Gruže i Guberevca.

Otac je doneo šest novčića iz toga ćupa, tri novčića kralja Uroša i tri novčića njegovog sina Milutina.

Postoji literatura o tome ko je kovao taj novac, gde je nalažen i koliko vredi na numizmatičkoj berzi.

Kod mene se nalaze četiri novčića, dva kralja Uroša i dva kralja Milutina, a dva novčića su ukradena od mog sina.

Borislav Vujić

Demanti

U vašem mesečniku za februar ove godine, na strani 34, pod naslovom "Dokumentarac" objavili ste "da budući film o hvatanju ravnogorskog đenerala Drag. Draže Mihailovića snima Živorad Janković sa ekipom TV MARŠ iz Valjeva".
Ova informacija je neistinita, jer pomenuti film o poslednjim danima provedenim na slobodi Drag. Draže Mihailovića snima naša organizacija RAVNOGORSKI POKRET ČIČA DRAŽA zajedno sa ravnogorsko-četničkim pokretom Srpske iz Višegrada.

Jedino što ste mogli da napišete o Živoradu Janković je: da je u drugoj našoj aktivnosti oko snimanja bio sa nama i da nije nikakav urednik pomenutog filma. Dalje - traka, odnosno trake snimljene toga dana dao sam mu da mi ih presnimi na VHS traku.

Isto tako gospodin Janković nema pravo, niti sam mu odobrio da daje bilo kakve izjave o našim aktivnostima, pa i snimanju jer nije član našeg Pokreta. Sva prava o snimanju i pomenutim aktivnostima pripadaju našem Pokretu, te jedino ja imam pravo da dajem izjave u vezi naših aktivnosti.

Zahvaljujem Vam se na objavljivanju ove informacije, odnosno demantija.

Takođe vas izveštavam da u ovoj aktivnosti i snimanjima nije učestvovala ekipa TV MARŠ iz Valjeva, što Vam i oni mogu posvedočiti.

Đuro Ristivojević, generalni sekretar Ravnogorskog pokreta >>Čiča Draža<<