„Sablja” je duboko zarezala u višegodišnju kriminalnu prošlost Srbije, doduše još uvek nedovoljno duboko, pa se, gotovo po inerciji, vraćamo u
dane pre 12. marta kada je u Beogradu ubijen dr Zoran Đinđić. Opet se rasplamsavaju međustranačke zađevice, jedino su sada revnosniji poslanici DOS-ove većine (i bez DSS) u Narodnoj skupštini Srbije pa se nedostajući “reformski zakoni” donose “brzom brzinom”. Dok je tako, novih izbora, sva je prilika, biti neće.
Posle atentata na Zorana Đinđića, u danima vanrednog stanja, policija u Srbiji hapsila preko 10.000 ljudi, u zatvorima zadržano njih oko 2,5 hiljade, osnovano sumnjivih da su umešani u organizovani kriminal, suđenja tek predstoje.
Valjevska razmišljanja o tome ko bi im mogao biti sledeći gradonačelnik iz usmene forme već prelaze u pismeni oblik. Taj prag je prekoračen obimnim i zanimljivim člankom Dragana Todorovića „Valjevo: ni tamo, ni vamo” u aprilskoj svesci odlično uređivanog nacionalnog mazaina „Status”.
Bez ludaka se, ipak, ne može živeti. Ludaci su prisutni i u Valjevu. Znate li zašto je Valjevo postalo vrlo čudan grad? Jer je bilo na kraju železničke pruge, dalje voz nije išao.
Bombe u kontejnerima, „Valjevski pederi” na sudu * Polemika o abortusu * Zagađena malina ili nelojalna konkurencija * Tešnjar „filmski grad” * Bilbordi i u Mionici * Paspalj i Relja „digli” 120 vagona pšenice * Pulikini murali u Bolnici, francuska čitaonica u „Kontekstu” * Suša odložila setvu
Svi listovi sa teritorije Srbije, koji čine novinsko udruženje „Lokal press", objavljuju seriju istovetnih tekstova na temu „Lokalni političari i novinari". Cilj je da se prenesu i razmene iskustva dvadesetak redakcija lokalnih i regionalnih listova u komunikaciji sa svojim političkim okruženjem, da se podstaknu razmišljanja o tome i učini pokušaj da se poboljša ono što se da poboljšati.
Govoreći na sahrani Kaće Marić (18. aprila u Valjevu) njena prijateljica je divno rekla da je Kaća bila osoba sa mudrošću za ljubav i zaljubljene i zaljubljenik u mudrost.
Obimna knjiga (518 strana) vojnog istoričara Petra Opačića, objavljena pred kraj prošle godine u Beogradu, govori u svom prvom poglavlju o poreklu znamenitog vojskovođe i o njegovom detinjstvu i školovanju.
Od jeseni 2000. godine najkrupnija promena na relaciji valjevski novinari - lokalni političari nastala je u ličnim, u ljudskim odnosima. Poznajemo se. Komuniciramo.