Mart 2004
broj 119
rubrika mediji


Suđenja

Spor u Opštinskom sudu, između Radio Valjeva i urednika sportske rubrike Dragana Ilića, okončan je tako što je direktor ove medijske kuće Mijo Stojkanović, preko pravnog zastupnika, valjevskog advokata Slavice Pavlović, podneo dokaz da je rešenje o Ilićevoj suspenziji stavio van snage. Ilić i dalje ne radi, na bolovanju je, a preko svog advokata Zorana Milića verovatno će Opštinskom sudu podneti novu tužbu – ovoga puta za nadokandu dela izgubljene zarade, pretrpljen duševni bol i patnju tokom pravno neutemeljene suspenzije i uskraćivanja prava na rad.

Takođe u Opštinskom sudu, pred istim sudijom Predragom Jevtićem, spor za nadokandu neisplaćenih honorara, sa direktorom beogradsko-valjevske „Ose” Sašom Milovanovićem, vode dva novinara ugašenene „Reči nedelje”, Aleksandar Ranković i Jadranka Janković. Po svemu sudeći, spor će biti rešen na taj način što će, moguće je i kroz kompenzacione poslove, dugove isplatiti Dragan Jeremić iz firme koja je preuzela dugove „Ose”.

U međuvremenu, Ranković je ostao bez angažmana i u TV Crnonic s obzirom na to da je vlasnik ove privatne TV kuće, Zoran Vujić, odlučio da smanji broj angažovanih saradnika opredeljujući se pritom za varijantu da se, do daljnjeg, na ekranu pojavljuju isključivo dame.

Pred Krivičnim većem Opštinskog suda u Valjevu, kojem predsedava sudija Nada Živić, po privatnoj tužbi valjevskog advokata Spasoja Radovića, našli su se Slavica Sabo-Tripković, novinar „Napreda”, i Branko Puzović, stalni dopsinik „Večernjih novosti” iz Kolubarskog okruga. Povod za tužbu su delovi izjava Milosava Bebića, jednog od vlasnika kafića „Vreme” u Karađorđevoj 104, izrečenih na pres konferencijama o Arseniju Izgareviću i njegovom advokatu Radoviću u višemesečnom sporu o vlasništvu kafea „Vreme”, koje su dvoje kolega preneli u novinama za koje rade.

Radović bi, ipak, mogao da povuče tužbe protiv Sabo-Tripković i Puzovića, čime bi ovaj bespotrebni spor bio okončan, a „ćeraniju” će svakako nastaviti sa Bebićem i njegovim kompanjonima. Tužilac je u ovom sporu za advokata angažovao svog kolegu Zorana Glišića.

Godišnjica

Valjevski nedeljnik „Napred” je svoju 59-tu godišnjicu obeležio proglašenjem „Kulturnog događaja godine” u anketi objavljivanoj na stranicama za kulturu ovih novina. Najviše glasova, samim tim i Plaketu „Napreda” (po rešenju pokojnog kolege Branka Obradovića Boba), kao i umetničku sliku Miodraga Pešića, dobio je dr Miodrag Loma, deocent Filološkog fakulteta u Beogradu, koji inače živi u Valjevu, za knjigu „Lik Hrista u Helderlinovom pesništvu”. Šteta je, ipak, što je „Napredova” svečanost u obnovljenom restoranu „Šofer bar” imala gotovo interni karakter, upriličena gotovo bez prisustva poslenika kulturnog i javnog života Valjeva.

Transfer

Novinar Predrag Lučić, nekoliko godina urednik emisije „Nedeljom za poljoprivrednike” u programu Radio Valjeva, od 1. marta prešao je u redakciju Regionalne TV Valjevo. On je do sada honorarno uređivao emisiju „Agro bazar” TV Valjevo, a ovo je do sada, uz prelazak Slobodana Ćirića sa VTV-a u „Napred”, jedan od najozbiljnijih transfera na valjevskom medijskom tržištu, koji ukazuje na to da će zakoni ponude i tražnje i u ovom domenu zaživeti ozbiljnije no do sada.

Istraživanje

Mediji u Srbiji opstaju i razvijaju se zahvaljujući niskim novinarskim platama, pokazalo je istraživanje o stanju lokalnih medija u Republici, koje je sprovela „Promedija”.

U lokalnim medijima prosečna novinarska plata je ispod 200 evra. Istraživanje je pokazalo da postoji veoma značajan uticaj vlasnika medija na uređivačku politiku, dok je opao pritisak političkih stranaka.

Fotografi

Honorarnu saradnju u foto-službi beogradskog dnevnika „Danas” u februaru je počela Bojana Andrić, mlada Valjevka, inače studentkinja kamere na BK univezitetu. Osnovna znanja stekla je u školi Miroslava Jeremića, urednika fotografije u Reviji „Kolubara”, a do sada je imala nekoliko kolektivnih izložbi.

Kao fotograf, koji pokriva događanja na sceni valjevskog Doma kulture, angažovan je Vuk Nenezić. Njegove fotografije sve češće se pojavljuju i na stranicama beogradske „Politike”, a ozbiljno vatreno krštenje imao je u „Reči nedelje”.

UNS i NUNS

U Srbiji postoje dva novinarska udurženja, UNS (Udurženje novinara Srbije) i NUNS (Nezavisno udruženje novinara Srbije). Prvo je sa daleko većom tradicijom, drugo je osnovano u vreme represije režima Slobodana Miloševića, koji je i UNS bio pretvorio u jednu od mnogobrojnih partijsko-režimskih ispostava „bračnog para” na vlasti. U aktuelnom rukovodstvu UNS-a, od valjevskih novinara je Zdravko Ranković iz Revije „Kolubara”, dok „nezavisni”, još uvek, nisu tako visoko uzleteli.

U Valjevu, UNS ima više članova od NUNS-a. I jedni i drugi osnovali su, valjda pretprošle godine, svoje lokalno udruženje, koje nije bilo povezano ni sa UNS, ni sa NUNS, zbog nezadovoljstva njihovim radom i zapostavljanjem provincije. Udruženje novinara Valjeva (UNV) potpuno se pasiviziralo posle prerane smrti predsednika Branka Obradovića Boba, pa se, koliko nam je znano, nije odazvalo ni na javni poziv Komisije za dodelu priznanja SO Valjevo, koja će za 20. mart – (novi) Dan Valjeva, moguće je, novoustanovljenu opštinsku nagradu dodeliti i nekom od novinara za pregnuća u 2003. godini. Šteta!

Snimatelji

Snimateljsku ekipu RTV „Marš“ minulih dana pojačao je Bojan Šargić, koji je svojevremeno radio u VTV-u, ali je posle sukoba sa glavnim urednikom Milanom Milinovićem napustio ovu medijsku kuću i sarađivao u fotografskom ateljeu Veroljuba Popovića. VTV je svojevremeno napustio i prvi snimatelj Milivoje Čitaković, školovan u valjevskom RTS-u, koji sada živi i radi u Beogradu.

Kada je već o valjevskim snimateljima reč beležimo da je Bojan Selaković, snimatelj TV Crnonic, inače stalno zaposlen kao saradnik u nastavi u OŠ „Nada Purić”, bio član TV ekipe „Avantura” beogradskog RTS-a pri snimanju zanimljive emisije o akciji AK „Valjevac” da se, 13. januara 2004, delom bespuća Valjevskih planina, po snegu, džipovima probiju do Medvednika, gde je u Domu izviđača, uz logorsku vatru, dočekana Srpska nova godina.

Neugodan gost

U programu RTV „Marš“ smenjuju se zanimljivi gosti. Ovoga puta pomenućemo visokog funkcionera DSS, Miloša Aligrudića, odnosno poznatog beogradskog novinara Aleksandra Tijanića. Sa gostima razgovara urednica Informativnog programa, Danijela Andrić, sada bez pomoći Živorada Jankovića, urednika Dokumentarnog programa Radio Valjeva.

No, sa ponekim od gostiju, poput Tijanića, nije se lako nositi ni iskusnijim novinarima od Andrićeve. Doduše, „el grande Saša (Tijanić)” bio je više nego uviđavan – svojoj sagovornici čestitao je udaju (za vlasnika ove medijske kuće Zorana Dovečera), uz šaljivu opasku da bi i to, ne daj Bože, mogao biti primer korupcije.

Branko Vićentijević