prva strana

Nedelja, 4. Decembar 2022.

Revija KOLUBARA - Maj 2007 > prilike

prijava | registracija

revija

stav

prilike

ljudi

kultura

kalendar

dodatak

revija +

arhiva

impresum

pretraga

Biranje Valjevu novog gradonačelnika

Redakcija Revije Kolubara

Dosadašnji Valjevski gradonačelnici


1839-2007.

1. Milivoj Tomić (?, oko 1788 – ?, posle 1862), trgovac. Na dužnosti predsednika Primiritelnog suda valjevskog (valjevske opštinske uprave) od 1839. do oktobra 1842. godine.

2 Milovan B. Tadić (Savković kod Ljubovije, 1796 – Valjevo, 21. maj 1866), trgovac. Predsednik Valjevske opštine od jeseni 1842. do 1845. i ponovo 1848-1850.

3. Pavle Milivojević Balinovac (Balinović, 1819 – Valjevo, 9. februar 1876), trgovac. Predsednik 1845-48. i ponovo 1850-56.

4. Dimitrije Mitrović (Valjevo, 1819 – 4. decembar 1891), trgovac. Predsednik 1856. i 1858.

5. Lazar Glišić (Gornje Košlje, 1802 – Valjevo, 17. jul 1890), trgovac. Izabran 4. septembra 1857. za glavnog kmeta. Bivao na toj dužnosti i kasnije, do 1862.

6. Živko Tadić (Valjevo, 1818 – 2. maj 1901), terzija i trgovac. Predsednikovao 1860-61, 1864, 1866. i 1873.

7. Kosta A. Stojšić (Valjevo, 1824 – 23. mart 1868), trgovac. Predsednik u razdoblju 1861-64.

8. Ljubomir Tadić (Valjevo, 1830 – Beograd, 1868), državni činovnik. Predsednik 1865-66.

9. Jakov Mihajlović (Šušeoka, 1831 – Valjevo, 19. april 1899), trgovac i preduzimač. Predsednik 1866-67.

Radovan Lazić

Radovan Lazić (Foto: Ljuba Ranković)

10. Radovan Lazić (Valjevo, 22. februar 1834 – 22. januar 1884), trgovac. Predsednik od avgusta 1867. do 1869, u dva uzastopna mandata.

11. Miloš Glišić (Valjevo, oko 1836 – Beograd, 15. jun 1907), trgovac. Predsednik 1874-76.

12. Kosta Popović (Valjevo, 1828 – 22. februar 1906), trgovac. Predsednik 1875-76. i 1877-78.

13. Kasijan Stojšić (Valjevo, 1831 – 27. decembar 1882), trgovac. Predsednik 1879.

14. Lazar V. Lazarević (Valjevo, 27. mart 1848 – Beograd, 4. septembar 1904), trgovac. Predsednik 1881, 1883, 1887-89. 1890-92.

15. Vladimir J. Tadić (Valjevo, 16. septembar 1854 – 15. mart 1915), pravnik.

16. Vučić Milovanović (Radobuđa kod Arilja, oko 1838 – Beograd, 7. decembar 1913), činovnik. Predsednik 1883-84.

17. Miladin Ljubičić (Kačer kod Užica, 14. maj 1844 – Valjevo, 30. jul 1893), trgovac-bakalin. Predsednik 1884-85.

18. Ljubomir S. Đukić (Valjevo, 3. februar 1844 – 8. febrzar 1911), terzija i trgovac. Predsednik od 1885. do 29. avgusta 1887.

19. Janko I. Babić (Šabac, 1851 – Valjevo, 27. januar 1915), trgovac. Predsednik od 11. marta 1892. do januara 1893. i ponovo od 20. juna 1893. do decembra 1893.

20. Sreten Đurić (Valjevo, 21. mart 1858 – 16. avgust 1942), trgovac. Predsednik od 7. februara do 20. juna 1893.

21. Pavle M. Janković (Stapar, 1853 – Valjevo, 27. februar 1941), terzija i trgovac. Predsednikovao krajem 1893. i početkom 1894.

22. Dragutin Dragić Atanacković (Valjevo, 1. septembar 1859 – 24. decembar 1931), trgovac. Predsednik 1894-95.

23. Stevan Korać (Valjevo, 1836 – 6. septembar 1897), abadžija i trgovac. Predsednik od 15. oktobra 1895. do pred kraj 1896.

24. Milinko Drašković (Polom na Suvoboru, 1851 – Valjevo, 1. mart 1929), trgovac. Predsednik od 17. decembra 1896. do u jesen 1897.

25. Marjan N. Birčanin (Suvodanje, 12. februar 1844 – Kruševac, 8. januar 1915), trgovac i preduzimač. predsednik 1897-1900. i ponovo 1902.

26. Manojlo Panjević (Sadlovac u Lici, 1857 – Valjevo, 10. decembar 1913), gvožđarski trgovac. Predsednik 1900-1901.

27. Mateja Mata Nenadović (Valjevo, 1. jul 1856 – 9. jul 1933), industrijalac. Predsednik od 1. novembra 1903. do 18. januara 1906.

28. Stevan T. Janković (Beograd, oko 1850 – Valjevo, oko 1925), sudija i advokat. Vršilac dužnosti predsednika od 18. januara do 1. marta 1906.

29. Rista Topalović (Krajpolje u Hercegovni, oko 1860 – Valjevo, 18. jul 1922), kafedžija i rentijer. Predsednik od 1. marta 1906. do 1. aprila 1912.

30. Vojislav R. Tadić (Valjevo, oko 1866 – 13. april 1923), trgovac. Predsednik od 1. aprila 1912. do 1. februara 1914.

31. Milan Matić (Valjevo, 29. april 1879 – 27. decembar 1963), gvožđarski trgovac. Predsednik od 1. februara 1914. do kraja 1915. i ponovo od jeseni 1918. do avgusta 1920.

32. Milutin Dojčinović (Valjevo, 7. oktobar 1858 – 3. jun 1924), kafedžija. Postavila ga za predsednika okupaciona vlast 12. oktobra 1915, smenjen početkom 1916.

33. Dimitrije Mita Milić, činovnik. Postavila ga za predsednika okupaciona vlast početkom 1916.

Mirko Obradović

Mirko Obradović (Foto: Ljuba Ranković)

34. Mirko Obradović (Ljubiš na Zlatiboru, 1858 – Beograd, 25. april 1932), terzija. Predsednik od 22. avgusta 1920. do početka 1921.

35. Strahinja Laušević (Valjevo, 9. septembar 1873 – 14. januar 1944), rentijer. Predsednik od 23. januara 1921. do 1926.

36. Konstantin Kosta Todorović (Valjevo, 11. novembar 1878 – 30. decembar 1934), kafedžija i trgovac. Predsednik 1926-34.

37. Marko Babić (Valjevo, 25. april 1889 – Sremska Mitrovica, 5. oktobar 1949), hotelijer. Predsednik 1934-35, 1941, 1943-44.

38. Aleksandar O. Lomić (Dragolj, 2. avgust 1884 – Valjevo, 11. septembar 1946), državni činovnik. Predsednik od 1. septembra 1935. do 1938.

39. Žarko V. Tadić (Valjevo, 3. april 1891 – Beograd, 5. jun 1965), advokat. Predsednik Valjevske opštine 1938-41.

Strahinja Laušević

Strahinja Laušević (Foto: Ljuba Ranković)

40. Božidar Luković (Valjevo, 21. mart 1901 – Beograd, 16. april 1972), trgovac. Predsednik od novembra 1941. do 1. jula 1943.

41. Živojin P. Isailović (Belotić kod Vladimiraca, 28. avgust 1877 – Valjevo, 23. novembar 1952), učitelj. Predsednik od oktobra 1944. do 20. decembra 1946.

42. Vasilije Vasa Nožica (Ljubinje u Hercegovini, 12. oktobar 1896 – Valjevo, 23. decembar 1979), službenik. Predsednik: od 20. decembra 1946. do 27. novembra 1947. i od 30. januara 1950. do aprila 1952.

43. Živorad Ljubičić (Zavlaka, 16. januar 1912 – Beograd, 19. novembar 1987), učitelj i političar. Predsednik od 27. novembra 1947. do 9. avgusta 1948.

44. Vukosan Kosan Urošević (Brežđe, 1. januar 1915 – 22. februar 2004), opančar. Predsednik od 9. avgusta 1948. do 30. januara 1950.

45. Dušan Vojinović (Beograd, 18. april 1912 – Valjevo, 22. april 1978), mašinbravar. Predsednik od aprila 1952. do 3. avgusta 1955.

46. Grozdan Đukanović (Kruščica kod Kosjerića, 1. jul 1923 – Beograd, 11. septembar 1997), političar. Predsednik od 29. jula 1955. do 17. novembra 1957.

Aleksandar Lomić

Aleksandar Lomić (Foto: Ljuba Ranković)

47. Radomir Vićentijević (Paune, 13. septembar 1914 – Valjevo, 19. januar 2002), političar. Predsednik od 17. novembra 1957. do 28. decembra 1959.

48. Slobodan Lole Milivojević (Valjevo, 31. decembar 1928 – Beograd, 8. mart 2001), inženjer agronomije, političar. Predsednik od 28. decembra 1959. do 3. jula 1963. i od 20. maja 1967. do 29. aprila 1969.

49. Ljubiša Milošević (Valjevo, 24. avgust 1924), diplomirani ekonomista. Predsednik od 3. jula 1963. do 20. maja 1967.

50. Desimir Maksimović (Pilica kod Bajine Bašte, 3. jul 1927), političar. Predsednik od 29. aprila 1969. do 26. aprila 1974.

51. Sreten Janković (Paune, 2. januar 1927 – Valjevo, 27. decembar 2004), diplomirani ekonomista. Predsednik od 26. aprila 1974. do 24. aprila 1978.

Ljubiša Milošević

Ljubiša Milošević (Foto: Ljuba Ranković)

52. Živko I. Petrović (Klanica, 27. septembar 1926 – Valjevo, 10. maj 1984), diplomirani ekonomista. Predsednik od 21. aprila 1978. do aprila 1984.

53. Borko Mitrović (Golubac, 19. februar 1930), mašinski inženjer. Predsednik od 20. aprila 1984. do 21. aprila 1986.

54. Dušan Mihajlović (Valjevo, 27. septembar 1948), diplomirani pravnik i političar. Predsednik od 21. aprila 1986. do jeseni 1989.

55. Slobodan Đukić (Beograd, 3. novembar 1941), inženjer šumarstva. Predsednik od jeseni 1989. do juna 1992.

56. Milorad Ilić (Valjevo, 20. april 1952), diplomirani pravnik. Predsednik od juna 1992. do 16. oktobra 2000.

57. Tomislav Milanović (Rađevo Selo, 3. oktobar 1957), diplomirani pravnik. Predsednik od 16. oktobra 2000. do jeseni 2004.

58. dr Jovan Tomić (Sedlari, 1938), hirurg. Predsednik od jeseni 2004.