| Novembar 2013
Sve bahara...
Branko Vićentijević
Oktobarska sednica Gradske skupštine u znaku “švajsovane ljubavi” socijalista i naprednjaka / Krenula nova kadrovska tumbanja * Gradonačelniku Terziću (SPS) mediji zatamneli svetlu budućnost, prvom spikeru Jokiću (SNS) krivi koalicioni partneri za uspešniji rad parlamenta / Smena direktora u Ekonomskoj školi, Timotić umesto Tomića – “jezičko odeljenje” u Osečini * Zbog čega je KK Metalac jedina ekipa u KLS koja je u sve četiri utakmice KLS “nagrađena” tehničkim greškama
Posle letnjih krdžumanja i septembarskog odmora, oktobarska sesija Gradske skupštine u Valjevu protekla je u znaku “švajsovane ljubavi” socijalista i naprednjaka. Sve je cvetalo i beharalo, čak i kadrovske smene, koje najavljuju da će SNS posle duge borbe “prsa u prsa” uspeti da od SPS-a otme svoj deo kolača vlasti.
Konačno, na plati u Gradskom veću više nije Vladimir Nikolić (SNS), koga je zamenio Saša Radosavljević, doskorašnji v. d. direktor Gradske direkcije za robne rezerve i poljoprivredu. Direkcijom, koja se ponovo bavi samo robnim rezervama, što je, kažu, njen “zakonski okvir”, kao v. d. direktorka rukovodiće diplomirani ekonomista Snežana Vasiljević, inače sekretar Gradskog odbora SNS.
Tu je viđen bio Nenad Kuzmanović, koji je od DSS-a, preko Nove Srbije, stigao među naprednjake, svojevremeno prvi direktor te direkcije. Al, nije mu se dalo. Postavljenju Vasiljevićke prethodila su uobičajena unutarstranačka kadrovska krdžumanja u SNS-u, koja su ovoga puta, tvrde, povremeno poprimala dramatičan tok.
U Gradskom veću više nije ni Milojko Pantić iz Pokreta snaga Srbije Bogoljuba Karića, koji je ostavkom predupredio smenu. Pantić je zapravo kolateralna šteta opredeljenju da podrži Novu Srbiju i Marka Živanovića Struju, koji su u vreme nedavnih žestokih obračuna SPS-a i SNS-a stali uz bok socijalistima iako su u skupštinske i ine klupe koalicije na vlasti došli na predizbornoj listi naprednjaka.
Pantić kao “ostvaren čovek” nije želeo da se o njegovom razrešenju glasa pred kontrolorom, poverenikom SNS-a dr Mitom Markovićem, a odnos naprednjaka u koaliciji okarakterisao je kao težnju za “podjebavanjem socijalista”. Na njegovo volontersko mesto izabran je diplomirani pravnik Aleksandar Markovski, koji je zaposlen u Višem sudu, trenutno bez naročitih izgleda da napreduje.
Ove rokade mogle bi da znače da će sa načelničkog mesta u jednoj od dve gradske uprave biti pomerena Milena Đuričić, takođe kadar SNS-a. Procenjuje se da bi moglo doći do njene rokade sa Stamenkom Svitlicom, koji sada vodi Odeljenje za razvoj u toj gradskoj upravi.
Kadrovsko razmeštanje
Mihailo Milutinović Klomber još nije nigde ustoličen – nešto zbog toga što socijalisti ne bi da ga imaju “za vratom”, a nešto i zbog toga što, čini se, nema iskrenu podršku (dela) aktuelnog rukovodstva valjevskog SNS-a okupljenog oko poverenika Markovića. Nije postavljen za načelnika “njihove” Gradske uprave, nije smešten ni za načelnika KP Doma, nije prošao ni za direktora Valjevske filijale RFZO…
Kako u praksi funkcioniše “stručnost pre politike” pokazala je Slađana Marković, koja je opstala na mestu direktora Doma kulture. Bila je otpisana, spremljen je bio Dejan Bogojević, doskora u Pokretu za Valjevo, da je nasledi al se desio preokret. Da li zbog njenih javnih nastupa i paljbe po SPS-u u tzv. zaštiti SNS-a ili je “unutarstranačka komisija za procenu kvaliteta mogućih kandidata” (u nepoznatom sastavu) načinila pravi izbor, ostaje da se vidi. Tek, gđa Marković je uspela da poveže i radni staž na tom mestu jer je prethodno, moguiće iz kujne SPS, bila počastvovana rešenjem o prestanku v. d. radnog odnosa zbog čega je tobož bila na bolovanju ali i radila kako CZK ne bi stao! Slično je bilo i sa Sašom Radosavljevićem.
Pre svih njih, Zorica se Jocić, gotovo na belom konju, vratila na mesto načelnice Školske uprave za Kolubarski i Mačvanski okrug iako su joj početne ambicije bile daleko veće. Zamenila je po sili zakona penzionisanog Veroljuba Lazarevića (SPS), gimnazijskog profesora fizike.
Jocićka je imala zanimljiv razvojni put od učiteljice iz Markove Crkve do doktorke nauka, od DSS-a do SNS-a. Mnogi očekuju da će tek sada da “sabije rogove” pojedincima u stručnoj službi Školske uprave, koji su se, godinama unazad, d’izvinete na izrazu, baš bili raskuresali!
Ipak, teško da bi dr Zoka gazila po crvenom tepihu da Žarko Obradović (SPS) nije ispunio obećanje dato Aci Jokiću (SNS) i mesto načelnika Školske uprave namenjeno socijalistima ustupio naprednjacima. Moguće je da je zbog toga led u odnosima dva koaliciona partnera u Valjevu i počeo da se topi. Ili možda socijalisti, sluteći skore izbore, parlamentarne i lokalne, svesno puštaju naprednjake da “ispostavljaju sve svoje (kadrove)” kako bi im to bio adut u kampnji, koju uveliko vode šoderišući i asvaltirajući na sve četiri strane sveta.
Ovde je kolateralna šteta Miloje Obrenović, iz URS-a povratnik u SPS. Lepom Miji je izmaklo ne samo mesto načelnika Školske uprave nego izgleda i mesto okružnog prosvetnog inspektora, koje je upražnjeno odlaskom u penziju Dragiše Petrovića.
Izveštaji
A kad je o prosveti reč, matematičar Duško J. Tomić (NS) konačno je smenjen sa mesta direktora Ekonomske škole, a postavljen je informatičar Goran Timotić (SPS). Sad, kako to biva, Dušku prišivaju sve i svašta, a za Timotića ne kažu da je svojevremeno, za vakta Mike Jokića, počeo da radi bez fakultetske diplome, da su mu sada svi lojalni pomagali da položi državni ispit e da bi bio imenovan. Da je Odeljenje te škole u Osečini pretvorio u “jezičko odeljenje”, gde po kazni idu antiprotivni – od Duška J. Tomića do dr Vesne Matić, koja je to, doduše, odbila. Da Duško Rakić (DS) nema pun fond časova, da Dara D. Teodosić Markovski nepotpun fond časova dopunjuje u Lajkovcu.
Dušku se J. Tomiću, uz eventualne gluposti koje je direktorujući od 2001. moguće i počinio, o glavu obilo i to što je tolerisao gafove kolega, među njima i Timotića (detalji su ipak za nadležne organe gonjenja), koga pojedini valjevski medijski dobošari sada predstavljaju kao spasioca Ekonomske škole!
Oktobarsku sednicu su, uz pun angažman nezavisnog odbornika Ljubomira Bradića, koji se vratio u GG Pobeda, obeležili izveštaji o radu, takorekuć polaganje računa, gradonačelnika Stanka Terzića (SPS) i “prvog spikera” Mihaila Jokića (SNS). Ništa novo i njišta posebno u njima nije bilo. Stanko po definiciji preopširan, o svemu bi svaki detalj da ponovi, uz video prezentaciju. Ipak, ocene kako su mediji, uprkos mnogo toga urađenog, plasirali uglavnom incidentne situacije, te da na tzv. projektno finansiranje u gotovo svim oblastima “nije bilo žalbi”, najblaže rečeno ne stoje! Gradonačelnik očito priznaje samo sud svoje Partije i tu pomoći nema.
Drug Mika je zaslužan za sve što je valjalo u radu gradskog parlamenta, to mu je valjda i posao, za ono drugo krivi su koalicioni partneri. Ko je tu koga saplitao sve ovo vreme od majskih izbora 2012. znano je iz naših ranijih tekstova. Da Jokić može štošta da uradi “gore, u Beogradu”, može. Šta će uraditi, videćemo.
Tehničke greške
KK Metalac je u novoj sezoni KLS startovao kako smo i očekivali, bleđe no što su mnogi mislili. Dve pobede u Valjevu (OKK Beograd i Sloga), dva poraza u gostima (FMP i Vojvodina), uz igru koja ne obaćava naročit boljitak. Brine, međutim, to što su Valjevci jedina ekipa koja je u prva četiri kola bila “nagrađena” bar jednom tehničkom greškom. Od ukupno šest, četiri su dosuđene predsedniku Dušku Đukanoviću, koji i dalje sedi uz klupu i trenerima onemogućava da rade svoj posao, a dve kapitenu Đukanu Đukanoviću, koji se posle utakmice sa FMP-om u Železniku na pres konferenciji izvinuo saigračima i navijačima. Te tehničke greške su, u utakmicama koje su izgubljene, gotovo preokrenule rezultat i odredile pobednika. Loše je i to što među igračima Metalca ima još kandidata za slično “priznanje”.
U FK Budućnost treneri se opet menjaju. Posle Vladice Petrovića, Milan Ciga Petrović preživeo je samo Mionicu i poraz od 0:4, sada su na klupi Saša Đoković, Zoran Milisavljević i Vlada Tadić. Igra u derbijima sa ubskim Jedinstvom (1:0) i Slogom iz Požege (1:1) na Pećini, uz sve boljitke, ne uverava da Budućnost ima tim za prvo mesto i Srpsku ligu.
Valjevske odbojkašice su u višem rangu startovale sa tri pobede, uspešnije od superligaša Železničara, koji se oslanja na igračice van Lajkovca. ORK Metalac je u višem rangu uspešno startovao sa izgledima da ostvari cilj i izbori zacrtani plasman rang.
VŠK 2005 je sada u Prvoj ligi centralne Srbije, gde se našao i VŠK Sveti Nikolaj posle ispadanja iz Prve lige Srbije. U te dve ekipe nastupila su čak (!) četiri igrača iz Valjeva! Krušik je ostao “u potesu”, mionička Ribnica je istupila iz takmičenja, Ub i ljiški Spartak preživljavaju, Tužna slika šahovskih zbivanja u Kolubarskom okrugu…