NAZAD NA PRVU STRANU

Jadranska straža na Kolubari

Marka JAdranska straža
Marka JAdranska straža(foto: Wikipedia)

Inspirisani tekstom Lajkovac u "Jadranskoj straži" objavljenom na portalu Lajkovac.net u aprilu, rešili smo da se o ovoj organizaciji i ovom događaju malo više informišemo i vidimo kako je izgledalo kada nam je Jadran, na neki način, pre 85 godina bio bliži nego danas.

Stanica Lajkovac 1936

Stanica Lajkovac 1936 (Foto: Turistička organizacija Lajkovac)

Lajkovački portal između ostalog piše:

„U prošlom veku, tačnije u nedelju 5. februara, daleke 1933. godine u Lajkovcu, koji je u to vreme važio za jedno od glavnih železničkih čvorišta, održao se zbor "Jadranske straže", organizacije, koja je delovala na čitavom prostoru Kraljevine Jugoslavije...U prepunoj Lajkovačkoj “Restaraciji” zbor je otvorio inžinjer Miroslav Marković - Mira, tadašnji šef Ložionice, koji je te godine i došao u Lajkovac, i koji je direktno zaslužan za regulisanje statusa igrališta FK Železničar....Posle uvodnih govora krenulo se sa upisom članstva, kao i izbor uprave... Upisani broj članova premašivao je cifru od 300, od kojih se skoro 50 članova obavezalo da pomaže sa mesečnom uplatom.

Jadranska straža 5. mart 1933, Glas Valjeva

Jadranska straža 5. mart 1933, Glas Valjeva

I tako se 1933 godine, kada su se već mogle naslutiti nadolazeće aveti rata, varošica Lajkovac svrstala u redove Jugoslovenske “Jadranske straže”, sa porukom da je spremna junački braniti svaki pedalj svoje tadašnje Otadžbine.“

Potražili smo i Glas Valjeva iz tog vremena (odnosno digitalizovano izdanje Istorijskog arhiva Valjevo) za više detalja.

U tekstu objavljenom 5. marta 1933. uz informacije o skupu i održanim predavanjima kojima se naglašavaju lepote i privredni značaj Jadranskog mora, zaključuje se u vatronom jugoslovenskom duhu:

„Što je najglavnije ovom prilikom konstatovano je: da je stara krv našega naroda pod osećajem spoljne opasnosti počela da vri i da svaki rodoljub i patriota žurnim korakom juri da se upiše u redove Jadranske straže i time manifestuje svoju odanost i ljubav prema našem lepom plavom moru i našoj velikoj i lepoj otadžbini Jugoslaviji, a mučkom neprijatelju da stavi na znanje da smo spremni da ga junački dočekamo i do istrebljenja branimo naše lepo more i najmanji kutić naše divne Otadžbine.“

Wikipedia o ovoj organizaciji kaže:

„Jadranska straža je bila osnovana 19. februara 1922. godine u Splitu od strane nekolicine splitskih intelektualaca i rodoljuba. Cilj organizacije bilo je širenje svesti o značaju Jadranskog mora, privrednom, kulturnom i opštem napretku Jadrana. Nastala je iz potrebe suprotstavljanja otvorenoj nameri Kraljevine Italije da preuzme istočni deo Jadrana.“

Marka Jadranska straža

Marka Jadranska straža (Foto: Wikipedia)

O ulozi Jadranske straže napisano je i ovo:

„Jadranska straža radila je na tome da što više njenih članova a posebno dece iz unutrašnjosti letuje na Primorju. Sem oporavka njihov cilj bio je da izletnici što bolje upoznaju svoju zemlju i njenu istoriju. Narod koji je vekovima živeo razdvojeno u više država trebalo je da se upozna i zbliži. Jadranska straža je smatrala da će boravak dece privući njihove roditelje. Omladinu je trebalo privući na Jadran predavanjima, knjigama, brošurama, revijama, fotografijama i filmovima.“

NAZAD NA VRH