Saga o pivu
Razgovarajući u oktobru 2018. godine sa Ognjenom Vučkovićem, jednim od osnivača beogradskog pivskog bara Samo pivo, autor podkasta Pokretači, Srđan Garčević, kaže: „Pre par nedelja je propao ponovo pokušaj privatizacije Valjevske pivare, je l’ misliš da ima šanse da se neka lokalna piva srede?“
„Ja na primer mislim da Jagodinska, Bečejska i sve te pivare koje su bukvalno nestale, da je to samo zato što je neko hteo da iskorsti celu priliku i da proda mašineriju i sve ostalo i da uzme pare. Ali mislim da bi i za Valjevsku i bilo koja drugu pivaru koje imaju regionalno tržište samo po sebi, kad bi došle u prave ruke, stvari mogle da budu ok. Morale bi da prave industrijski lager pa bi morale, ali sa druge strane bi mogle da pokrenu i nešto drugo, jer bi imale i kapacitete i mogućnosti.“
Valjevska pivara konačno je prodata u januaru ove godine. Kakva će biti njena dalja sudbina, ostaje da se vidi.
U međuvremenu, u gradu nastaju, ili se pripremaju, male privatne pivare, kakvih je sve više u zemlji.
Za pivaru Medved mediji naglašavaju da pivo puni u selu Prijezdić, i da je u Valjevu počela sa promocijom kraft, odnosno zanatskog, piva. U radu na promociji ove vrste piva i stvaranju boljeg poslovnog i zakonskog okruženja za proizvođače udružili su se i sa drugim pivarama slične vrste u Udruženje malih nezavisnih pivara Srbije. Iz našeg kraja među njima je i Ubska pivara.
„Pivara Tchardak Brewery nastala je posle više godina kuvanja piva u kućnim uslovima“, kaže za Reviju Kolubara Miodrag Vujić, jedan od njenih pokretača. „Na ideju da kuvam pivo kod kuće došao sam posle putovanja po Australiji gde je kraft pivarstvo i kućno pivarstvo jako razvijeno. Tamo su pabovi u kojima se kuva i toči pivo direktno iz fermentora brojni i rado posećeni. Po povratku u Valjevo shvatio sam da ako želim da popijem dobro pivo moram otići najmanje do Beograda, što je bio razlog da pivara u Čardaku počne da proizvodi prve litre za kućnu upotrebu.“
O tome šta planiraju da ponude kroz otvaranje pivare kaže: „Ideja nam je da, pre svega Valjevu, ponudimo pivo premium kvaliteta, kuvano od najkvalitetnijih sirovina i u apsolutno kontrolisanim uslovima. U startu mogu da obećam da je moguće da vam se neko naše pivo neće svideti, ali da je apsolutno sigurno da iz naše pivare na tržište neće izaći ni litar piva koje nije vrhunskog kvaliteta. Na kraft tržištu Srbije kao i u svetu je pomama za pivima u kojima se u procesu kuvanja i fermentacije dodaje voće ili različiti začini. Naša ideja je da pravimo pre svega tradicionalne vrste piva, koja se oslanjaju na britansku, belgijsku i francusku školu naravno u našoj izvedbi. Sa možda jednim lagerom ili pilsnerom, kako bi se izašlo u susret onima za koje postoji samo jedna vrsta piva, a hteli bi da to bude vrhunskog kvaliteta.“
Odluka da se otvori pivara, naravno, nije bila laka: „Prilikom donošenja odluke o otvaranju pivare postojali su i razlozi za odustajanje od ove ideje. To je pre svega činjenica je da je platežna moć građana Valjeva i Srbije jako mala. Drugi problem je i nedovoljna upućenost dela naših sugrađana u to da postoje i druge vrste piva, a ne samo onih nekoliko koje su probali. Sa druge strane postoji i značajan broj ljudi u Valjevu koji prepoznaju dobro pivo i znaju koja je razlika između industrijskog i kraft piva.“ Zbog toga poručuje: „Pokretački moto naše pivare je proizvodnja dobrog pivo i njegov plasman po što povoljnijim cenama. Posavetovao bih sugrađane da umesto dva loša popiju jedno dobro, po mogućstvu kraft pivo. Uživanje će biti višestruko veće.“