| Februar 2014
Varošica LajkovacProglašena 1924. godine
redakcija
Poslednjeg februarskog dana 1924. godine, a tada ih je u februaru bilo 29, kralj Aleksandar Karađorđević doneo je ukaz kojim je ozvaničen uspon Lajkovca u gradsko naselje. U tom dokumentu kazano je i to da je lajkovačko proglašenje za varošicu učinjeno «po izjavljenoj želji građana».
Lajkovac
Kraljevska proklamacija o «unapređenju» Lajkovca publikovana je posle dva meseca, 8. maja 1924. godine, u Službenim novinama Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Onovremeni Lajkovac ponajpre je bio znan kao najveća uskotračna železnička raskrsnica u čitavoj Kraljevini. Vozom se iz njega moglo otputovati u Zabrežeje, Mladenovac (pa odatle i u Beograd), Užice, Valjevo. Činilo ga je nekoliko desetina kuća, poneka prodavnica, zanatska radnja i kafana. Tu je bilo i sedište nevelike Lajkovačke opštine (varošica i selo Lajkovac i Rubribreza). Opštinsko sedište se pred Drugi svetski rat nalazilo na lajkovačkom Trgu princa Tomislava, telefon broj 55.
Još nisu bili osnovani lajkovačka Zdravstvena zadruga i dva «Železničara», kulturno-umetničko društvo i fudbalski klub. Sokolsko društvo će da nastane 1930, osnovna škola 1936, samostalna apoteka i Zamljoradnička zadruga za selekciju stoke 1937... Gradnja Lajkovačke crkve počela je 8. novembra 1937. a već iduće godine u njoj su bivala bogosluženja.