| Januar 2013
Veca Andrić
Miloš Jevtić
Veca Andrić
Valjevski kulturni i, iznad svega, pozorišni život ove 2012. godine izgubio je dva stuba, dva prvaka – reditelja Mila Gajića i glumca Vecu Andrića.
O Milu Gajiću se već pisalo, i pisaće se.
Sada o Veci.
Ne pišem o njemu prvi put. Pisao sam i ranije i često, više puta, posebno posle njegovih zapamćenih ostvarenja na amaterskim festivalima, jugoslovenskom, u Hvaru i u Trebinju, i republičkom, u Kuli...
I u mojoj knjizi Sanjalište teatra, koja je posvećena jugoslobenskim pozorišnim festivalskim susretima, veliki broj strana je upravo posvećen Veci Andriću.
Početkom pedesetih godina u sali ondašnjeg pozorišta svake godine je održavan festival amaterskih pozorišnih družina srednjih škola... Ne znam kako je bilo kasnije, pošto sam sredinom pedesetih godina prošloga veka bio u Beogradu, na studijama i nisam mogao brižljivije da pratim sve tadašnje događaje u valjevskoj kulturi.
Možda baš prve godine, na opšte iznenađenje, na tom festivalu najbolji utisak je ostavila predstava Srednje ekonomske škole, u kojoj je glavnu ulogu igrao Veca Andrić. Sećam da je igrao ubedljivo, u stvari neočekivano...
Kaća Hranjec, koja je vodila našu pozorišnu družinu, pozorišnu grupu Valjevske gimnazije, ukazivala je – kada smo analizirali srednjoškolski festival i, posebno, našu predstavu – na igru Vece Andrića. Naročito je isticala, dobro se sećam, njegovu opravdanu dikciju i uverljiv scenski pokret.
Razume se, bio je to povod da se upoznam sa Vecom. I posle smo se češće sretali. Kako je bio u generaciji moje sestre Olivere, i to je bio razlog da češće bivamo zajedno. Međutim, posebno nas je vezvalo, mislim, naše podgorsko poreklo – on je bio iz Dragodola, a ja iz Kamenice.
Dešavalo se i da smo se nalazili u tada jedinom i uvek prepunom autobusu koji je išao za Loznicu – preko Kamenice i Osečine. Tada smo pričali ne samo o pozorištu, razume se o njemu najviše, već i o tome šta bismo želeli da radimo kada završimo školovanje. Veca je u to vreme bio opsednut glumom. Pričao mi je da se raspitivao kod naših drugova koji su bili na studijama u Beogradu – među njima su bili Zoran Joksimović, Milenko Radović, Ljuba Popović i Dejan Mijač – da li bi mogao, i sa diplomom srednje stručne škole, da se upiše na Pozorišnu akademiju. Jednom mi je rekao, baš tužan, da su mu kazali da nema pravo da studira na Akademiji. Drugi put je, opet, bio ozaren, jer mu je neko rekao da je za upis na Pozorišnu akademiju važan prijemni ispit, a ne bilo kakva srednjoškolska diploma.
Međutim, po završetku srednje škole, zaposlio se, kao i moja sestra Olivera, u tadašnjoj banci, u Valjevskoj banci...
I ostao je u njoj do kraja radne karijere...
Znalo se da je i u bankarskim krugovima bio veoma cenjen.
U stvari, čitavog života Veca Andrić je – uz punu podršku supruge Milice, inače poznatog profesora Valjevske gimnazije, a kasnije i ćerke Tatjane, koja je završila prava – imao dva puta: stručni i umetnički.
O stručnom putu ima pozvanijih koji bi o tome mogli ili trebalo da govore.
Umetnički put mu je bio, mislim, i njemu samom bliži...
I bio je poznat u najširoj javnosti, i to ne samo valjevskoj, kao glumac, pošto je godinama ostvarivao veoma uspešna i zapamćena teatarska ostvarenja u valjevskom Abraševiću
Kada su valjevski amateri prvi put učestvovali na Festivalu dramskih amatera Jugoslavije u Hvaru, o njihovoj predstavi, kao i svima ostalim uostalom, podrobno se razgovaralo na festivalskom okruglom stolu, nazovimo tako te višesatne festivalske razgovore, odnosno analize i ocene.
Posebno povoljan utsak - i na publiku, ali i na pozorišne ljude – ostavila je predstava Gospođe ministarke. Veca je igrao Čedu. Iako je to uloga koja ne omogućava veliki scenski tok, Veca je bio, doista, atraktivan. Te godine u žiriju su bili reditelj i profesor Pozorišne akademije dr Hugo Klajn, pesnik i profesor Kazališne akademije u Zagrebu dr Drago Ivanišević, dramski pisac Pero Budak i još neki tada poznati pozorišni stručnjaci iz svih krajeva tadašnje zajedničke države.
I tada sam – upravo posle tog valjevskog predstavljanja – dugo o njoj razgovarao sa Hugom Klajnom, koji je bio predsednik žirija. Kako su u mnogim predstavama, najviše u beogradskim i zagrebačkim, igrali studenti pozorišnih akademija, pita me Klajn – znajući da sam Valjevac – da li i Andrić studira u Beogradu. Bilo mu je žao, video sam, kada sam mu rekao da je bankarski službenik. Istovremeno, video sam da mu je bilo i milo što je taj valjevski glumac, Veca Andrić, pravi amater...
Kada sam kasnije o tome govorio Veci, bio je, tako mi se činilo, i tužan i ponosan: tužan što ne studira glumu, a ponosan što je ostavio, i to baš na Klajna, takav utisak.
Posebno je Veca bio omiljen u Trebinju, gde su Valjevci bili veoma uvaženi. Njihove predstave su uvek dobijale najviša priznanja, ne jedino stručnih lica, već posebno publike... Uostalom, bio je među retkum amaterima koji su dobili plaketu grada Trebinja.
Sarađivali smo i u Savezu amatera Srbije. Nije se ukljčivao jedino u rasprave o pozorišnom amaterizmu, već je nastojao da se zauzima i za ukupno širenje amaterskog pokreta. Naročito je bio uporan u zalaganjima da se i u manjim sredinama probudi amaterizam. Uzimao je kao primer opštine Valjevskog kraja – Mionicu, Ub, Osečinu, Lajkovac i Ljig. Takođe, tražio je da se podstakne i školski amaterizam. I bio je jedan od najupornijih u tome.
I rezultati su bili vidni. Tako je u Mionici reditelj Miroslav Trifunović veoma mnogo učinio za razvoj amaterskog pozorišta.
I sa svojim pozorištem, odnosno Malom scenom, Veca je pokazao svoju neprekidajuću ljubav za glumu i za teatar uopšte.
Glumačka snaga Vece Andrića bila je u izuzetnoj spremnosti da uloge ostvari autentično, dajući im i svoja uverenja. Pripremao ih je pažljivo i dugo.
Naročito je bio cenjen scenski govor Vece Andrića. To je uvek isticano.
U stvari, u valjevskom pozorišnom životu Veci Andriću pripada posebno mesto. Zaslužuje priznanja – i dobijao ih je za života – i sada kada, nažalost, više nije sa nama!...
I na kraju, predlažem da se pripremi monografija o Veci Andriću. Kao i uvek, spreman sam da pomognem, koliko mogu!
Komentari
Poštovani! Molim vas za informaciju gde bi se mogla nabaviti knjiga "Sanjalište teatra, 40 FDA Jugoslavije" Miloša Jevtića. Srdačan pozdrav!
Sekula Petrović | 15.10.2018 u 12:41