| Jul 2012
Gavra Protić(1948-2012)
Branko Vićentijević
Gavra Protić
Valjevo je u junu ostalo bez Gavrila Gavre Protića (1948-2012), koji je 1960-tih, kao đak Tehničke škole, bio talentovan biciklista. U Biciklističkom klubu je tih godina Bogoljub Boba Milovanović okupio grupu dečaka od kojih su Gavra i Gradimir Gaga Čulić, uz nešto starijeg Predraga Kovačevića Kovača, najviše obećavali.
Gavra je u juniorskoj konkurenciji bio među vodećim takmičarima u Srbiji, a primat u Jugoslaviji, u svim uzrasnim kategorijama, imali su Slovenci. Protić je tih godina bivao i na Napredovoj rang listi najuspešnijih sportista Valjeva.
Gavra Protić je sin Nemanje Protića, nekadašnjeg predsednika Sreskog suda u Valjevu i Ines, Dalmatinke italijanskog porekla iz Šibenika. Njegova starija sestra Julijana godinama živi u SAD, a bila je udata za pokojnog Slobu Petrovića, jednog od pionira valjevske košarke.
Gavra u braku sa Snežanom, mlađom kćerkom Drage i Mare Marčetić, ima sinove Nemanju i Dragomira – Dragu.
Komentari
Gavra Protić | 23.07.2012 u 10:49