| Mart 2014
Razvojni put Nemanje Matića
Dragana Nedeljković
O blistavoj karijeri Nemanje Matića u dresu Benfike i Čelzija sve je poznato, ali se malo ili gotovo ništa ne zna o njegovom detinjstvu i prvim fudbalskim koracima u tamnavskom selu Vrelo. Trenutno najbolji i najpoznatiji srpski fudbaler, jedan od elitnih vezista u Evropi, zvanično najbolji igrač Portugala u prošloj godini i čovek od beskrajnog, Murinjovog poverenja talenat je nasledio i po očevoj i po majčinoj liniji.
Nemanja Matić, fudbaler
Nemanjin otac Dragan, rodom iz Vrela, bio je poznati fudbaler ubskog Jedinstva i četiri godine (1987-1991) igrač šabačke Mačve, tadašnjeg drugoligaša. Igrao je u štoperskom paru sa Miroslavom Đukićem, potonjim igračem Partizana i španske Valensije. Njih dvojica bili su najpoznatiji štoperski tandem Druge lige SFRJ. I Nemanjini stričevi, Mirko i Miroslav, igrali su za Jedinstvo i nižerazredne klubove iz Tamnave.
Majčin otac, Trifun Ristovski krajem šezdesetih bio je omladinski stonoteniski reprezentativac Jugoslavije, član Partizana, prvaka Jugoslavije, jedini čovek koji je tih godina pobeđivao Dragutina Šurbeka i Antona Stipančića, u to vreme dvojicu najboljih svetskih tenisara. Po majčinoj liniji, ujak Konstantin Ristovski bio je veliki fudbalski talenat, igrač Jedinstva i superligaša Spartaka iz Subotice. Majka Biljana i danas, kao i nekada, odlično igra košarku.
Nemanja Matić, stariji sin Dragana i Biljane, rođen je 1. avgusta 1988. godine u Šapcu, kada je njegov otac bio na privremenom fudbalskom radu u FK Mačva. U glavnom gradu Čivijaške republike svet je ugledao i njihov dve godine mlađi sin Uroš, takođe uspešan fudbaler, trenutno na pečalbi u holandskoj Bredi.
Dragan Matić svedoči da je Nemanja još u najranijem uzrastu ispoljavao svoj fudbalski talenat. Najdraža igračka mu je, a nije fraza, bila lopta. Prohodao je u desetom mesecu i veoma brzo, u igri sa ocem, počeo da levom nogom odigrava povratne lopte. U rodnom Vrelu, gde se porodica Matić iz Šapca vratila 1991, Nemanja se družio sa starijima od sebe i ozbiljnije počeo da se bavi fudbalom. Njegov otac formirao je mlađe kategorije Vrela koje nisu postojale do tada, gde Nemanja pravi prve fudbalske korake.
- Kao i sva druga deca, i Nemanja i Uroš svoje dečačke dane provode u porti najlepše, Vreljanske crkve i njima najlepšoj, vreljanskoj školi i na terenu Fudbalskog kluba Vrelo, igrajući veliki fudbal sa svojim drugarima i svojom braćom. Bili su tu Ivica, Darko i Zlatko, braća od stričeva i drugovi Marko Tošin, Aca Metilj, Boki, Vlada, Neša Sandić, Mile Macanov, Aca i Dragan Kiflin, Marko Vićentić, Darkić, Aca i Vlada Popovi, Ćatke, Dule Brzi, Nikola, Ljubini, Jokići, Grujići i drugi dečaci iz komšiluka. Svi oni mnogo su pomogli Nemanji u njegovim prvim utakmicama na velikom fudbalskom terenu. Iako jedan od najmlađih u ekipi, imao je devet, deset godina, pokazivao je veliki fudbalski dar i upornost – kazuje Dragan Matić. Nemanja je svakoga dana žonglirao loptu jedan kilometar, od kuće do igrališta u Vrelu. Kada lopta padne na zemlju, mlađani Matić bi se vratio do kuće i nastavljao ispočetka, sve dok kilometar uspešno ne prežonglira sa loptom u vazduhu. Još tada je za svog fudbalskog idola izabrao legendarnog Zinedina Zidana, a da je i on od tog krupnog zrna videlo se deceniju kasnije.
Posle jednog turnira za mlađe kategorije, na kome su učestvovali i Vreljani, čuveni Miodrag Arsović iz FK Obrenovac 1905. zamolio je Dragana Matića da Nemanju dovede u Kladovo, kako bi sa njegovom ekipom igrao na završnom turniru najboljih timova za 1988. godište. Te 1999. Obrenovčani postaju prvci Jugoslavije, pobedivši Partizan sa 4:0, a Matić biva proglašen za najboljeg igrača na završnom turniru. Partizan se interesuje za njega, ali Nemanja je navijač Zvezde i 2000. godine dolazi na Marakanu na probu, po preporuci Saše Kostića, instruktora za mlađe kategorije pri Fudbalskom savezu. Trener Saša Janković Difovac već posle prvog treninga poželeo je da ga vidi u dresu crveno – belih, rekavši njegovom ocu: „Ako on ne postane igrač, stvarno ne vidim ko će”. Učenik šestog razreda osnovne škole u Vrelu tada ostavlja svoje selo i nastanjuje su u Beograd. U omladinskoj školi Crvene zvezde proveo je pet godina, potom odlazi u Partizan i Teleoptik iz Zemuna, a tokom karijere igrao je i za ubsko Jedinstvo, lazarevačku Kolubaru i slovačke Košice. Dobrim partijama, pažnju na sebe je skrenuo u holandskom klubu Vitese, a ime i slavu stekao je u dresu Benfike i Čelzija, Ali, to je već fudbalska istorija.
Ka vrhu evropskog fudbala, Nemanja Matić krenuo je iz zemlje gde se „dram radosti dušom plaća” i gde mu nije uvek bilo dato sve što mu pripada. Možda zbog toga ovaj fudbaler od dara i zanata igra kao da mu je svaka utakmica poslednja. Iako drčan u igri i fudbalska „zver” na terenu, i u danima slave ostao je skroman i tih, posvećen porodici, supruzi Aleksandri (23) i trogodišnjem sinu Filipu, sa kojom uskoro očekuje još jednu prinovu. I nije zaboravio korene. „Posle zvezdanih letova valja imati mesto gde možeš da se spustiš” rekao je legendarni panonski rapsod Mika Antić, a Nemanji Matiću, tamnavskom divu dobrog srca, vazda je to mesto bilo i ostalo Vrelo. Kad god dobije slobodno, dođe u zavičaj, uvek nađe vremena da posedi sa starim društvom i da poseti rodbinu, dede Borivoja i Trifuna, babe Vujanu i Rosu, tetku Svetlanu, stričeve i braću. Svrati i u Vreljansku crkvu za koju je jednom engleskom novinaru tvrdio da je lepša od londonskog Big Bena. Bez mnogo buke, zajedno sa svojim bratom Urošem, u blizini Vrela, a nadomak ubske „Fazanerije”, sagradio je fudbalski teren sa veštačkom travom. U sklopu istog objekta biće izgrađen mini-pič teren i drugi prateći sadržaji, koji će omogućiti kvalitetne uslove za pripreme fudbalera Jedinstva i drugih klubova iz ovog kraja.
Komentari
Zbog. tebe volim fudbal!
Bogdan | 4.01.2015 u 15:32