Odrastanje u Valjevu
Novinar i književnik Miloš Jevtić u nedavnom razgovoru za Danas govorio je, između ostalog, o svojim valjevskim godinama, gde je došao na školovanje. Rođen je 1936. u Gornjoj Bukovici, u učiteljskoj porodici. Prenosimo deo teksta koji se odnosi na Valjevo.
Predratne godine i danas mi izgledaju idilično. Svega je bilo i sve je bilo kako treba, kako se u Bukovici govorilo. Seljaci su bili plemeniti. Voleli su decu. Sećam se da sam tada naučio slova i počeo da čitam. Sećam se i da sam, iako nisam bio školarac, deklamovao na jednoj svetosavskoj priredbi.
Okupacijske godine, iako ih nisam najbolje razumeo, više pamtim. Pamtim ih po neizvesnostima, svakakvim...
Godine 1946. spremao sam se da nastavim školovanje u Valjevu, u tamošnjoj gimnaziji. Stanovao bih zajedno sa sestrom koja je bila đak Srednje ekonomske škole. Čitavo leto sam je "terao" da mi priča o Valjevu. U početku je to rado činila, a zatim je izbegavala da o tome bilo šta govori. Tek, celo leto sam smišljao šta ću sve raditi u Valjevu. Međutim, negde krajem leta mama mi je oduševljeno rekla da ću prve gimnazijske godine provesti u Kamenici, ali Gornjoj, koja je od Donje, gde smo mi živeli, bila udaljena tri kilometra. Još mi je zadovoljno rekla da joj je njen stariji brat Svetozar, poznatiji kao Zort, rekao da neću morati ići svaki dan iz Donje u Gornju Kamenicu, već da ću stanovati kod njih, kod njega, njegove supruge Danice i njegove majke Živane... U početku sam bio tužan što neću ići u Valjevo, ali sam ubrzo shvatio da je tako, stvarno, bolje!
Odlukom ministra prosvete – mislim da je to bila Mitra Mitrović – u svim sreskim mestima u Srbiji osnovane su niže gimnazije, odnosno progimnazije, kako su zvanično nazvane. Tako je i Kamenica, Gornja, koja je bila sedište Podgorskog sreza, dobila tu novu školu. U prvi razred se upisalo više od stotine đaka, kako onih koji su redovno završili osnovnu školu, tako i starijih koji u ratnim uslovima ili iz ekonomskih razloga nisu mogli nastaviti školovanje. Progimnazija je za sve nas bila pravo čudo.
***
Ponosan i zaplašen, ušao sam u septembru 1949. godine u dostojanstveno zdanje Valjevske gimnazije. Imali smo sreću da nam je razredni starešina bila dostojanstvena i umna, ali i plemenita Draga Atanacković. Pomogla je da zavolimo francuski jezik... Od ostalih nastavnika još izdvajam Kaću Hranjec, koja je predavala srpski jezik i književnost, kao i, isto, Kaću, ali Sretenović, profesorku istorije. Atmosfera u Gimnaziji i Valjevu uopšte bila je, za mene, ali, mislim, i za sve ostale koji su došli iz progimnazija, dakle iz okolnih malih mesta – drugačiji, bolje reći novi svet...
U početku nismo uspevali da razumemo valjevsku decu. Bili su nešto drugo. Međutim, vremenom, kada su počela ozbiljnije da znače zauzimanja u školi, nestale su razlike između gradskih i seoskih đaka. Podele su bile na vredne i manje vredne đake, a tek kasnije i na zvezdaše i partizanovce...
Veliko iznenađenje je bilo, ne samo za mene, već za sve nas koji smo došli iz okolnih mesta – korzo... Znali smo za vašare, koji su u našim mestima održavani jednom ili najviše dva puta godišnje. Međutim, ova okupljanja su bila svake večeri. Kada smo se i mi na korzo svikli, počeli smo prepoznavati neke od onih đaka koji su u školi uživali poseban ugled. Bio sam uzoran đak, dakle ne nemaran, ali ne i posebno dobar. Učio sam. Jedino sam se mučio sa matematikom. Plašio sam se profesora Ježeka. Bio je cinično strog prema neznanju.
Zavoleo sam literarne skupove. U razredu je nas nekoliko pisalo pesme. U tome nas je podržavala Kaća Hranjec... I za nas je bilo veliko iskušenje kada nam je Zoran Joksimović, u čitavoj školi poznat kao uspešan prozni pisac, saopštio da ćemo i mi nastupati na jednoj od narednih večeri. Imao sam tremu... I bio sam razočaran, pa i tužan što moji stihovi nisu izazvali neku naročitu pažnju. Inače, pored delovanja u literarnoj družini, profesorka Hranjec me uključila i u dramsku sekciju. Igrao sam u njenim predstavama.
Ubrzo sam počeo da sarađujem u lokalnom listu Napred. Prvi tekst koji je objavljen u tom listu bio je moj zapis o vašaru na Ivi, koji je u podgorskim prostorima bio veoma poznat... Saradnja u listu "Napred" omogućila mi je da se priključim grupi đaka koja je predložila da se pokrenu mesečne novine za mlade, koje su nazvane Reč omladine. Posle godinu dana smo pokrenuli i list Srednjoškolac koji je bio startno mesto za sve one koji su bili naklonjeni umetnostima, pre svega književnosti... S obzirom na moju spretnu upornost, izdavač – to je bio Opštinski odbor Saveza omladine – imenovao me je za glavnog urednika. Pri kraju gimnazijskog školovanja, sarađivao sam i u beogradskim listovima, Borbi i Sportu, objavljujući uglavnom aktuelne kulturne i sportske vesti iz Valjeva.
* * *
Valjevo je u to vreme bilo živo mesto. Imalo je industriju. Prednjačio je predratni Vistad, koji je kasnije preimenovan u Krušik. Osnivala su se i nova preduzeća koja su se bavila trgovinom, poljoprivredom, graditeljstvom i još nekim privrednim poslovima. I što je bilo posebno važno, barem za nas mlade koji smo bili naklonjeni kulturi, u tadašnjem Valjevu je delovalo profesionalno pozorište. Imalo je prikladan repertoar. Najviše su igrana domaća dramska dela, koja je publika rado gledala. Bilo je i popularnih glumaca... Međutim, kada se sredinom pedesetih godina počelo poverljivo pričati da će pozorište biti ukinuto, gradske vlasti, nama se tako činilo, ništa nisu preduzele. Tako, recimo, nije bilo u Pirotu, čije je pozorište sačuvano i koje i sada uspešno deluje.
Bio sam aktivan i u omladinskoj organizaciji. Tako sam početkom pedesetih godina bio delegat valjevskih srednjoškolaca na republičkom omladinskom kongresu, gde sam izrazio nezadovoljstvo, bez prethodnog dogovora i saglasnosti sa sreskim omladinskim rukovodstvom, što su nam uveli kape. Za taj moj protest ne bi se ni znalo da tadašnji omladinski list nije objavio, u kongresnom pregledu, moju fotografiju i taj protest protiv kapa. Kada se to objavilo, napali su me gradski omladinski rukovodioci. U školi su me, međutim, svi podražavali.