| Jul 2013
Okršaj na Dan borca
Branko Vićentijević
foto: Radio Patak (www.patak.co.rs)
Posle mnogo natezanja, sednica Gradske skupštine zakazana za 4. jul / Mića Klomber na načelničkom mestu menja Milenicu ogradicu / Drug se Krdža sa porodiljskog vraća za pomoćnika gradonačelnika / Zbog čega se Vita Hegel zamučio na sastanku posvećenom organizovanju Tešnjarskih večeri / Predizborne stranačke aktivnosti / U Mionici pao Ćićovan, u Ljigu borba za ime Gimnazije
Gradska skupština u Valjevu zaseda 4. jula, na Dan borca pokojne SFRJ. Njenom zakazaivanju prethodio je svakodnevni okršaj «dva oka razroka», glavnih koalicionih partnera, SNS i SPS. Zapelo je oko zahteva naprednjaka da Milenu Đuričić na mestu jedne od načelnica dve gradske uprave zameni Mihailo Milutinović. Socijalisti su se tome protivili sve do Vidovdana, 28. juna, a tada je usledio pristanak SPS na sastanku «jedan na jedan» valjevskih čelnika dve stranke, dr Milana Markovića i Đorđa Milićevića. Đoša za sada nije pristao na to da novinar Aleksandar Ranković bude novi šef Gradske PR službe, što i ne mora biti problem s obzirom na to da je to postavljenje u ingerenciji budućeg načelnika Milutinovića.
SNS takođe traži smenu «svog» člana Gradskog veća Vladimira Nikolića, kuvara sa navodnim ausvajsom iz Hajdelberga, đe bi da prepakuje Sašu Radosavljevića, v. d. direktora Direkcije za poljoprivredu i robne rezerve. Na Salovo mesto vratio bi se Neša Kuzmanović (NS), njen prvi direktor. Mila Miladinović Pantić (SNS), takođe zaposlena u toj Direkciji za sada je ostala u bubnju.
Nije tajna da naprednjaci (SNS) igraju na kartu uvođenja privremenih mera, koje bi dovele do vanrednih lokalnih izbora u Valjevu, pa su zbog toga odlagali zakazivanje sednice Gradske skupštine. Socijalisti privremene mere i vanredne izbore ne bi želeli ni «pod razno», pa užurbano rade na okupljanju svoje većine od bar 26 odbornika, što bi moglo značiti smenu Mihaila Jokića sa mesta «prvog spikera» gradskog parlamenta. SPS u svom delu koalicije, među 40 odbornika na vlasti, ima 21 mandat – 11 svojih (SPS-PUPS-JS-SDPS), po tri odbornika Pokreta za Valjevo, DSS i URS i jednog odbornika SPO. Njih će podržati i samostalni odbornici, otcepljeni iz GG Pobeda, Bradić i Tomašević, pretpostavlja se i dva odbornika Nove Srbije (NS), koja je formalno koalicioni partner SNS, kao i Karićev PSS. Dakle, 25 je sigurnih, traže se još dva-tri «dobrovoljca» do «lagodnih 28». Nije isključena ni mogućnost da, zlu ne trebalo, SPS u «bici za Valjevo» podrži i DS, koji ima osam odbornika. Deveti mandat duži Milovan Marković, koji se otpadio u grupaciju «Zajedno za Srbiju» što je u Valjevu i zvanično vodi Slobodan Ilić.
Nepoznanica je, bez obzira na to što u SNS uveravaju kako su svi «njihovi» zaista «njihovi», kako će se stvari razvijati. Indikativno je da je Đorđe Milićević viđan na razgovorima kod dr Dobrivoja Grujičića, novog v. d. direktora Valjevske bolnice, koji još nije potpuno ustoličen (nema deponovan potpis u APR-u). Nije Đoša bio kod dr Gruje kako bi mu pomogao da se zapiše, pre će biti da su ugovarali kako da obezbede većinu za smenu Mike Jokića i preuzimanje vlasti bez naprednjaka! U toj konstelaciji snaga, procena je, uz dr Grujičića moglo bi se računati na još dva-tri odbornika sa liste SNS!? Naprdnjaci su se, doduše, pojačali sa šest, od osam, odbornika GG Pobeda, koje predvodi dr Slobodan Gvozdenović. Njegov doskorašnji prvi saradnik Dragoljub Krstić se posle povlačenja sa mesta zamenika gradonačelnika i šestomesečnog «porodiljskog» odsustva vraća na mesto pomoćnika gradonačelnika. Nepoznanica je jedino u kojoj će odaji sedeti, zbog gužve na prvom spratu i do sada razmešetnog «trusta mozgova».
Nije nezanimljivo ni to da je Dragan Beli Mojsilović, menadžer Gradskog odbora LDP, iz Gradske uprave prešao u Gradsku direkciju, pod patronatom SPS-a, a na mesto upražnjeno odlaskom u penziju Miodraga Kiće Lalovića. Kića je šumarski inženjer, godinama je brinuo o izgledu grada i gradskog zelenila. Beli je agronom, stručnjak za zaštitu bilja – poređenja i zaključke ostavljamo štovanim čitaocima.
Hegelova «kučina»
Inače, u gradskom rukovodstvu radi se svakodnevno, pripremaju se i Tešnjarske večeri. Na sastanku tome posvećenom jedna od mlađih dama, važnog umetničkog zvanja, došla poprilično razgologužena, sa upadljivim dekolteom, valjda čerez letnjih vrućina, pa dogradonačelnik Vita Mitrović Hegel počeo da se rakolji zbog čega je bio i opomenut. Drug je Vita donekle izdržao «muke mukanove», a onda krenuo da napusti sastanak. Na upitne poglede ostalih glavara, lakonski je odgovorio kako on «među nogama još uvek nema vunu»!
Novost je i to da je gradonačelnik Stanko Terzić, po konkursu, dobio šefa kabineta – pravnika Aleksandra Vujića Subotića, poniklog u SPS «kadrovskoj ergeli» NNKZO, dok je obnašao direktora Zemljotresne direkcije, koju, za sada, ne mogu da spasu ni ministar Veljo Ilić, ni predsednik novog Saveta, Marko Živanović Struja (NS).
Aktivne su i političke partije, sva je prilika da Srbiju, koliko najesen, čekaju vanredni izbori. Naprednjake je dvaput pohodio Aleksandar Jovičić, potpredsednik Izvršnog odbora stranke i Vučićev savetnik. Okupili i valjevsku mladost bez obzira na njihovu stranačku pripadnost. Socijalistima dolazila jatorna potpredsednica Dijana Vukomanović, bio potom i skup mladih, što asocira na Kumrovačku političku školu SKJ u SFRJ. Svi skupovi bili u opštinskom (gradskom) zdanju, u soliteru na Titovom trgu. Ponešto od toga otvoreno za javnost, glavni deo održavan bez prisustva novinara. Za razliku od SNS, SPS po običaju zove samo odabrane (hvala na pitanju, nismo bili na uzovu).
Demokratski se zabarikadirali i u DS-u. Njima, na sastanak bez novinara, doodio Dušan Elezović, predsednik Izvršnog odbora stranke. I oni bili na Titinom trgu. Jedino se pouzdano zna da je Nebojša Andrić novi predsednik Izvršnog odbora Gradskog odbora, a Aleksandar Đukić, novi PR Gradskog odbora. Obojica su nastanjeni u Beogradu! Zna se i to ko je, što u obližnjem kafiću, što u skupštinskoj sali, vodio evidenciju ko je bio, a ko izostao sa važnog partijskog skupa.
U senci tih zbivanja, gotovo nenajavljeno, prošli su izbori u 21 mesnoj zajednici. U 17 su održani, u četiri gradske nije bilo interesovanja građana, ni prijavljenih kandidata! U 13 je pobedio SNS, u četiri SPS. Magistar komunikolog, NNKZO Dragan Jeremić Poćuta nije nezadovoljan – teši ga «pad naprednjaka od 11 odsto»!
Pao Ćićovan
U Mionici je došlo do novog, biva četvrtog po redu komponovanja lokalne vlasti od prošlogodišnjih lokalnih izbora. Nova Srbija je iz vladajuće koalicije istisnula DS, zamenik predsednika Opštine je, umesto Milana Gavrilovića Ćićovana, sada Miroslav Đurić – Đura Riba, za vakta predsednikovanja pokojnog Milana Matića Šljape direktor Kulturnog centra. Ostala kadrovska rešenja, po horizontali i vertikali, tek slede.
Nova vlast, vele, priprema Mišićeve dane, koji bi, k'o u «Ćišina vremena», trebalo da traju osam dana. Bez Mioničkog ćemana u Ribnici, koje se odselilo u Moravce kod Ljiga, verovatno neće biti ni «gibanice za Ginisa» i mnogo toga po čemu je Mionica prethodnih godina bila prepoznatljiva.
Mionički naprednjaci, koji ne participiraju u vlasti, nastoje da se konsoliduju i pripreme za moguće izbore. Predsednik lokalnog odbora nije biran, nema ni poverenika, a najzanimljiviji detalj je da se na tom skupu pojavio i Ljuba Davidović, rodom iz Klašnića, 1990-tih direktor beogradskog Termoelektra i republički poslanik SPS-a.
Nova Srbija takođe nastoji da se konsoliduje. Za predsednika Opštinskog odbora, Šljapinog naslednika, kandidati su Đura Riba, Predrag Blažić iz Komanica i advokatica Milka Matić, a brat Veljo (Ilić, predsednik stranke) odlučiće «ko preuzima pečate». Nejasno je đe će Perisida Kurtić, koja je bila u NS, pa u SNS, a onda, u prethodnom prekomponovanju vlasti, ostala bez posla u ispostavi Dražine direkcije za razvoj (dela) Kolubarskog okruga sa sedištem u Lajkovcu. Ta Direkcija je od osnivanja uglavila čitava dva projekta, a ljubav joj je otkazao Ub, dok se Valjevo još nije učipilo. Osečina je, kako se i očekivalo, po komandnoj liniji URS-a, otišla uz Loznicu, Krupanj i Ljuboviju. A u «te Ljubovije», što bi rekli Radašin, Milašin i sin mu Dragan dok po ko zna koji put na RTS-u «s ponosom češljaju babu», ima i rafting klub što ga sponzoriše i jedan «bogataš iz Valjeva» (osnovano se sumnja da je to DJ Poćuta).
Dok je u Lajkovcu poapsilo bivše direktore za vakta vlasti DSS-NS druga Čarobnjaka, a azilanti se još uvek roje u Vračeviću i Bogovađi, u Ljigu poodavno traje borba o tome kako će se zvati Gimnazija nakon proslave 50. obljetnice – «1.300 kaplara», kao do sada, ili će poneti ime svog nekadašnjeg profesora i prvog direktora Vladana Sredojevića, dok je škola nosila ime partizanskog heroja Luke Spasojevića iz Babajića. Tužno je što vlast «ič ne šljivi» đake, ali i to što bespotrebno u grobu potresaju pok. Sredojevića, ni krivog ni dužnog. Al, Srbija je to među šljivama!