| Jul 2014
Valjevo drugi put ranjeno
Ljiljana Ljiljak
Dok su se danima i noćima sredinom maja spajale mutne bujične vode sa kišnim nebom, odzvanjala je kao surova presuda, činjenica da smo nakon Krušika izgubili drugu najveću investiciju koju je grad imao od svog postanja. Izlazili smo na uskovitlane vode Kolubare nalik na oranje, ne verujući da smo ostali bez temelja na kojima opstaje grad- uređenog korita reke i da je samo pitanje da li će reka poplaviti i ostatak grada ispod Jadra. Srećom, veća tragedija je izbegnuta.
Bivalo je povodnja i pre ovog nezapamćenog. Iz prve polovine XX veka ostale su nam poneke deonice utvrđene obale u centru što potvrđuje da je grad bio i tada spreman da se od vodenih stihija brani. A to je da Kolubara plavila delove grada, da se čak jedanput desilo da se vode Kolubare i Ljubostinje sastave, pamti se i danas. Slobodan Jevtić Pulika podsećao je često na slike koje je trajno zapamtio, kada je mutna Kolubara nosila volove, čardake, zaprežna kola, stabla drveća… Za poplave iz 1965. godine, kada je reka izašla iz ondašnjeg neuređenog korita do Karađorđeve ulice u centru, bilo je jasno da se grad mora ozbiljno odbraniti od svojih reka ako želi da opstane i da se razvija.
Tadašnjem tek diplomiranom inženjeru vodoprivrede Slobodanu Đukiću i starijem kolegi Miljanu Maroviću iz Erozije, preduzeću koje je osnovala država da brine o vodotokovima, - Mića Gavrilović, tadašnji predsednik gradske vlade dao je zadatak da utvrde osu buduće regulacije reke kroz grad. Tako je počelo. Nakon neuspelih prvih pokušaja da se utvrdi deo budućeg korita iznad Jadra, angažovan je na projektu i ugledni stručnjak za bujične vode Aleksandar Koljenšić.
Na Rundinoj livadi uzvodno grada 1969 godine počeli su radovi koji su trajali punih deset i po godina! Reka je duž pet kilometara popločane trase kroz grad, u kišnim periodima prolazila minor retko i onim većim, major koritom . Grad je od početka 80.-tih godina bio odbranjen! Možda zbog dugih radova po etapama, nismo bili svesni tog velikog poduhvata pa se i datuma uglavnom završene regulacije (ostalo oko 300 metara kod Pivare) retko ko seća. U javnosti je, doduše, bivalo protesta što je regulacija ukinula virove, rukavce, prirodno prosečene obale, što je reka okovana u kamen i cement. Tu izgubljenu romantična sliku reke u gradu zamenili su moćni ozelenjeni forlandi. Grad je dobio novu vizuru a sa rekom se moglo živeti i bez straha od povodnja.
I danas se možda poneki sećaju improvizovanih nadstrešica od šatorskih krila u blatnom i prašnjavom, neregulisanom koritu ispod kojih su uporno danima Erozijini majstori - klesari ručno obrađivali tvrd dacit iz Slavkovice da bi ga potom, komad po komad, slagali u podzide. Bio je to skup, ručni rad. Te kamene gromade mogu se videti i danas u sasušenom mulju i razvalinama korita. Malo je verovatno da će biti para da se za skoro polovinu oštećenog keja od ukupno pet kilometara obezbedi dacit, a kamoli za majstore klesače. Potomke onih koji su gradili manastire i crkve, udarali kamene temelje kuća, znali kamen u dušu. Njih više i nema, niti se školuju. Kada se regulacija obnovi, slika uređenog korita reke kroz grad neće biti ista kao ona pre 14. maja ove godine.
U godinama kada se ulagalo u regulacije Kolubare i Ljubostinje realizovao se višedecenijski državni i republički program uređenja svih vodotokova kao najavažnijeg prirodnog resursa zemlje. Deo tog programa bilo je i Valjevo, zapravo slivno područje Kolubare sa čestim bujičnim vodama. Uoči raspada Jugoslavije među stručnjacima u svetu taj sistemi, delo naših stručnjaka smatrano je za jedan od najrazvijenijih vodoprivrednih sistema. Antierozivne brane, pregrade, male akumulacije duž Jalanice i drugih pritoka, utvrdjivanje obala u gradovima bili su deo sveobuhvatnog rešenja da se sa posledicama poplava i bujica izađe na kraj. Kruna celog sistema je brana sa akumulacionim jezerom u Rovnima. Tada su se za ostvarenje te sveobuhvatne investicije brinuli i zborili Valjevci u nadležnim republičkim institucijama od Lola Milivojevića, Pere Tomanovića… Specijalizovana firma Erozija i Slobodan Đukić bili su deo tih produktivnih vremena i imali sreću da pripadaju generacijama u kojima se poštovalo znanje i nauka. Sporadična i neizvesna ulaganja u nasipnu branu Rovni , jednu od 250.000 hiljada koliko ih ima na svetu deo je te tužne priče o turbulentnim, haotičnim vremenima poslednje dve decenije. Procene šteta od poslednjeg povodnja u Valjevu veće su od tri milion evra koliko je nedostajalo da se brana pusti u funkciju i tako spreči poplavni, razarajući talas sve do Beograda.
Posle nezapamćenog povodnja svima je jasno: da je brana bila u funkciji i da su oštećenja u koritu Kolubare iznad Jadra sanirana na vreme, te da su radovi na postavljanju regionalnog cevovoda obavljani bezbedno za regulaciju - Kolubara ne bi ovog maja razvalila podzide grada koje sada zjape. Na ta oštećenja upozoravani su poslednjih pet godina gradonačelnici, obaveštavani odgovorni u republičkim centrima. Što lično, što telefonom. Svi su ostajali gluvi. Ono što je najstrašnije, grad nije više siguran od poplava. Jer kada se ošteti deo regulacije, kao što se para džemper -kako slikoviti govori Slobodan Đukić,“ patrijarh vodoprivrede“ kako ga kolege zovu- veća voda sa nanosima nemilosrdno dalje razara, i popločani dno reke i preostale utvrđene podzide…
Dobro urađeni forlandi podrazumevali su i zatravnjivanje korita . Ako se trava nije ukorenila, formirala humusni sloj , svaka voda brža od metar i po u sekundi odnosi i travu i podlogu, a to znači počinju erozivni procesi. Milione kilograma semena trave delila je država preko Erozije seljacima da ga poseju gde treba da ne dođe do odrona i klizišta. Deljene su decenijama i sadnice, svake godine znalo se gde i na kolikom površinama se od erozije brani novim šumskim nasadima.
Fotografije Suvobora kao goleti iz vremena s početak prošlog veka, deo su prošlosti. Znanjem i stalnim ulaganjima Suvobor je pošumnjen i sačuvan za buduće generacije kao važan šumski resurs. Iza stručnjaka i radnika Erozije do „ sistemske greške“ u tranziciji, ostalo je preko 4.000 hektara novih šuma koje su pošumnjavanjem, branama i regulacijama branile ljude, naselja, imovinu, prirodne resurse od pogubnih bujica, erozija i poplava. Kad država digne ruke od svog vodnog resursa koji je i njen temelj (reke i rečni slivovi), čemu smo u poslednje dve decenije svedoci, posledice po narod i dobra su porazne i opterećujuće za niz budućih generacija. Kada nestručnost i samouvereni laicizam dođu do vlasti, malo je reći da iz sebe ostavljaju krajnje necivilizacijske ruševine.
Vreće sa peskom nemoćne su pred bujicama u stogodišnjim i, svedoci smo, i hiljadugodišnjim poplavama. I pored probijanja regulacije na nekoliko mesta Valjevo je bilo odbranjeno u poslednjem nezabeleženom poplavnom talasu. Nezavršena brana Rovni, sticajem okolnosti, zadržala je petinu, koliko se procenjuje, od potencijalnog kapaciteta akumulacije (50 miliona kubika vode). Svim skepticima, pa i višegodišnjem organizovanom pokretu protiv njene izgradnje, pokazala je da se moglo i bezbolnije proći. Jer Obrenovac i REIK, energetsko srce Srbije, se brani u Rovnima kao i Valjevo i svi gradovi i naselja nizvodno Kolubare.
Da se ubuduće ne sme raditi „sa koca i konopca“, da se struka i stručnjaci moraju pitati i angažovati za svaku i najmanju javnu investiciju potvrđuju i kolubarski mostovi. Kao gazela nad mutnom bujicom nadvijao se tih majskih dana, pešački most prema pijaci projektanta Dragana Bebića, svedočeći koliko je dobro što se most gradio za visinu stogodišnjih voda. A mogli smo ostati i bez Jadarskog pa i ostala dva mosta u gradu. Za takve objekte ništa ne sme biti skupo. Slike pokidanih, sklepanih mostića u gradu i na Gradcu, upozoravaju da, kao što su gradili Rimljani, mostove treba graditi da opstaju i služe vekovima. Sve što danas vidimo kao razvaline na prostoru kultne Ilovačića vodenice kod Vidre, potvrđuje da se laicizam i mentalitet „lako ćemo“ mora zaustaviti. Montažni, betonski restoranski platoi u samom koritu reke i druge intervencije kako bi se blagodati Gradca unovčile, opasno ugrožavaju sve što je stručno, sa pameću građeno i podizano na njenim obalama. Pa i Berkovu branu, koju je projektovao predan do smrti svom zavičaju dr Ljubiša Jevtić. Ne mali broj njegovih antierozivnih projekata za intervencije na potocima i rečicama možda su sačuvani u fondu koji je nasledio sadašnji vlasnik Erozije(?). Projekti stari dve do tri decenije!? Šta smo radili za to vreme? Vodili bitku protiv brane Rovni?
Naš Gradac posebna je priča u danima kada vodotokove osmatramo sa strahom. Njegov tok možemo sačuvati u autentičnom toku kroz klisuru koju je sam prosekao duž 14 kilometara. Iskustva na primer Švajcaraca ili Slovenaca sa uređenjem staza u klisuri Vintgar a čak od sredine 19 veka , poznata su i laicima i mogu se videti u stručnoj literaturi. Danas se daleko otišlo u metodama „nevidljivog“ utvrđivanja obala a da se prirodni izgled ne menja. Sem šetališnih staza i odmorišta sa klupama i ponekim mostom. ( Na tragu toga je mala lanjska intervencija kod stadiona Krušik.) Kao što se kvalitet države prepoznaje u dvo- decenijskoj gradnji brane Rovni tako se i odgovornost grada Valjeva prepoznaje u nemoći da spreči bespravnu i nestručnu gradnje svega i svačega na obalama Gradca i svih drugih reka i potoka. Postojeće antierozivne brane na Gradcu,Degurićka i Berkova, nekoliko kaskadnih pregrada i nadajmo se temeljno urađenim mostovima za sve potrebe i sve vodostaje, daju i dali bi dobar temelj za ozbiljno uređenje obala Gradca u funkciji pre svega, odbrana od poplava. Takvim intervencijama sačuvali bi gradačke jazove i mlinove, obnovili predivne brane od pruća.
Ciklon koji nam je doneo nezabeležene padavine i povodnje nazvan je Tamara. Jedna Tamara je pre koju deceniju ponosno jahala travnatim forlandom Kolubare kroz srce svog grada. Mlada i lepa, na predivnom konju svedočila je o radosti življenja i uživanja u lepotama reke koje urbana sredina može i mora da ponudi svojim žiteljima. Otkrivali smo i osvajali godinama polako lepote tih travnatih staza duž reke i njenih popločanih obala. Nesvesni da je kej sa obalnim Tešnjarom i Knez Miloševom ulicom, drvoredima i Hramom postao još jedan spomenik, indentitet grada. Sad to znamo. Cena koju smo zbog neodgovornosti i nemara države i grada, nepoštovanja znanja i struke sada platili i koju ćemo plaćati dugo, vratila nas je na tačno pedeset godina unazad.
Komentari
Tekst je dugacak,al' je zato dosadan.A poslednji pasus je cisto patetisanje,lamentiranje i edukovanje,koji novinarstvo vraca 50 godina unazad.
Otuzno | 10.07.2014 u 00:43
A sta bi o tome kako su ti isti koji prave branu sa ,,sumnjivom,, gradjevinskom dozvolom prokopali korito reke Kolubare i postavili velike crne cevi sa betonskim stabilizatorima koji za divno cudo ne spasise korito vec ga totalno unistise. Sto malo i o tome ne napisa, vec samo kako je to sve lepo i divno sto nekad bejase
Sone | 15.07.2014 u 07:49